Енергоефективність у дії: як Житомир скорочує споживання ресурсів та впроваджує нові технології
Днями Житомир став майданчиком для спілкування голів об’єднаних територіальних громад. На зустрічі перша заступниця міського голови Світлана Ольшанська ділилася досвідом Житомира з впровадження енергоефективних проектів.
«Житомир робить впевнені кроки до енергетичної незалежності та скорочення викидів CO₂, активно впроваджуючи сучасні технології, в тому числі у сфері теплозабезпечення. Завдяки ефективній роботі команди міської ради та міжнародній підтримці, місто демонструє значні успіхи у зменшенні споживання ресурсів і покращенні екологічних показників», — зазначає вона.
Одним із ключових напрямів розвитку Житомира є реалізація стратегічних документів у сфері місцевої енергетичної політики:
1. План дій сталого енергетичного розвитку – секторальна стратегія, яка охоплює всі сектори громади, спрямовані на скорочення викидів CO₂.
2. Муніципальний енергетичний план – середньостроковий документ, розрахований на 5 років, який передбачає впровадження конкретних заходів та фінансування проектів на місцевому рівні.
«З 2012 року місто працює над тим, щоб підвищити ефективність роботи системи централізованого теплопостачання. Для цього місто, в тому числі закільцювало систему теплопостачання, що дозволило скороти кількість котелень з 64 до 51, зменшити експлуатаційні витрати та знизити темп зростання тарифу для кінцевих споживачів. Крім цього, кільцювання системи теплопостачання дозволяє підвищити надійність роботи системи - у випадку позаштатної ситуації на одній котельні інші котельні можуть забезпечити належну роботу всієї системи», — розповіла Світлана Ольшанська.
Сьогодні в Житомирі працюють чотири котельні на біомасі та 216 індивідуальних теплових пунктів в багатоквартирних будинках. Загалом місто вже скоротило споживання природного газу в системі централізованого теплопостачання з 99,1 млн кубометрів у 2012 році до 49 млн у минулому опалювальному сезоні.
Одним із найбільших інноваційних проектів є котельня на біомасі, яка побудована у 2021 році за фінансової підтримки Уряду Швейцарської Конфедерації. Це найсучасніша котельня в Україні, яка виробляє 7,1 МВт теплової енергії та 1,2 МВт електричної.
Досвід Житомира демонструє, як можна не лише скоротити витрати на енергію, але й підвищити якість життя мешканців, забезпечивши їх сучасним теплозабезпеченням.