Тетяна Циба: Необхідно і дуже важливо вже зараз розвивати ветеранську політику в Україні
Унаслідок російської агресії Україна зіткнулася з новим викликом – потребою в активному розвитку ветеранської політики, адже через повномасштабне вторгнення понад третина населення може потребувати відповідної підтримки. Соціальний захист, медична допомога, реабілітація, забезпечення житлом та роботою – одні з найбільш важливих аспектів цієї політики.
Про те, як над цим працює держава та які проекти в цьому напрямку реалізовують на Житомирщині, – в інтерв’ю народної депутатки України, членкині Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Тетяни Циби.
- Наскільки важливою є впровадження ветеранської політики в Україні?
- Уже понад 10 років Україна перебуває у стані війни і майже 3 роки - повномасштабного вторгнення. Відповідно величезна кількість людей проходять через військову службу і стають ветеранами та ветеранками. І добре розуміємо, що вони мають особливі потреби та проблеми, які держава повинна вирішувати якомога швидше. І вже маємо відповідні державні програми.
Наприклад, Міністерство у справах ветеранів України відкривають ветеранські простори, аби після повернення до цивільного життя наші захисники та захисниці мали змогу отримати безкоштовну консультацію юристів, психологів, або ж навіть просто поспілкуватися зі своїми побратимами і посестрами, які мають такий же військовий досвід, виговоритися, знайти спільне рішення якогось питання, а також об’єднатися. Водночас дуже хочеться, аби такі простори створювалися не лише в обласних центрах, а й у невеличких містах, селищах та навіть селах. Адже ветерани повертаються додому, і дуже важливо, щоб громада, яка відправляла людину на війну, могла її відповідно зустріти – гідно і достойно.
- Які напрацювання Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів вважаєте одними з найбільш актуальних і важливих?
- Наш профільний Комітет зробив декілька змін у законодавстві. Зокрема, ми дозволили добровольцям, які брали участь у захисті держави з 24 лютого 2022 року і протягом першого місяця повномасштабного вторгнення, однак при цьому на той момент вони не перебували в жодній із структур Сил безпеки та оборони, отримати статус учасника бойових дій. Звичайно, це не вирішило повністю всіх проблем, і нині існують певні категорії добровольців, які все ще не одержали відповідний статус, однак певні зрушення вже маємо у цьому напрямку. Також на засіданнях нашого Комітету ми порушували певні питання, які дозволили змінити статуси і відповідно виплати людям з інвалідністю, які отримали поранення, контузії внаслідок бойових дій.
Дуже важливою є ще одна наша ініціатива – надання можливості захисникам і захисницям, які лише вступили на військову службу, самостійно розпорядитися коштами, які можуть отримати їхні близькі в разі загибелі Героя.
Також на Комітеті соціальної політики та захисту прав ветеранів неодноразово розглядали, а також врегулювали деякі питання щодо протезування, ортезування та надання допоміжних засобів людям з ампутаціями. Також у рамках роботи Комітету збільшили виплати для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, як-от володарі ордену «Золотої Зірки», орденів трьох ступенів княгині Ольги чи Богдана Хмельницького, або членів їхніх родин.
Окремо хотілося б зазначити, що у рамках роботи Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу, соціальної підтримки, медичного забезпечення ветеранів війни, військовослужбовців, Захисників і Захисниць та членів їх сімей, де я є заступницею голови, провели виїзне засідання на базі Житомирської політехніки. Тут відкрито один із 15 Центрів ветеранського розвитку. Ми мали змогу ознайомитися з його роботою та наявними на той момент відповідними програмами. Водночас, розуміємо, що загалом такі ініціативи та програми потребують суттєвого доопрацювання.
- Що реалізовується та організовується задля розвитку дієвої ветеранської політики, особливо у регіонах?
- Задля того, аби потреби ветерана співпадали з пропозиціями, які може надати держава, ми проводимо низку заходів. Зокрема, у місті Звягелі на Житомирщині 9 серпня – Третій Форум «Ветерани – шлях додому: Спроможності громад у захисті прав та задоволенні потреб ветеранів», а 10 серпня – черговий тур всеукраїнських спортивних змагань «Сильні України» з адаптивних видів спорту серед ветеранів та чинних військовослужбовців.
Головна мета ветеранського Форуму – не просто почути від держави пропозиції та плани у сфері розвитку ветеранської політики. Для нас дуже важлива присутність на Форумі самих ветеранів та громадських організацій, які займаються їхніми проблемами, а також представників органів місцевого самоврядування. Необхідно, щоб громади знали, як зустрічати ветерана чи ветеранку після повернення додому. Для цього повинен бути чіткий і зрозумілий алгоритм дій. Наприклад, в одних ситуаціях потрібно допомогти з оформленням документів, в інших – із вирішенням певних побутових питань чи загалом із житлом тощо. У будь-якому разу для того, щоб вирішити цілу низку подібних питань, важливо, щоб місцева влада знала про всіх своїх ветеранів, які повертаються додому, щоб була готовою їх зустріти і розуміла, що їй робити у тих чи інших випадках.
Для нас як організаторів цього Форуму дуже важливо, щоб цей регіональний захід був результативним. Зокрема, щоб у громадах з’являлося все більше ветеранських просторів – місць, наповнених турботою про ветеранів та об’єднаних людьми, яким небайдуже і яким хочеться спільно робити щось корисне та потрібне.