ЛИП
Субота
20
12:10

​Житомирщина поділилася досвідом організації надання соціальних послуг

Учасники навчального візиту побачили різні підходи функціонування соціальної та освітньої сфери в громадах, дізналися як залучати волонтерів до соціальних проєктів та як забезпечити соціальні, медичні, культурні та освітні потреби кожного мешканця.

В останні дні травня Семенівська, Брусилівська та Ушомирська громади Житомирщини приймали гостей, голів і заступників голів громад Київської та Чернігівської областей, і ділилися з ними досвідом організації надання соціальних та освітніх послуг в умовах воєнного стану.


«Готуючи програму візиту, ми хотіли показати максимально різносторонні підходи у наданні послуг. І нам це вдалося: у кожної громади по-своєму функціонує соціальна та освітня сфери. При цьому їх об’єднує бажання створити якісну систему надання послуг мешканцям. Відвідані громади мають досвід залучення до надання соціальних послуг волонтерів і створення ветеранського ХАБу», — розповів Василь Невмержицький, керівник регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Житомирській області.У Семенівській сільській громаді учасники візиту ознайомилися з діяльністю закладів соціальної сфери. Тут йшлося про залучення волонтерів до соціальних проєктів, функціонування безпекового простору для постраждалих від насилля жінок, інтеграцію переселенців в громаду та роботу з молоддю.


Особливу увагу приділили діяльності Центру надання соціальних послуг, який є сервісною службою для вразливих категорій населення: сім’ї в складних життєвих обставинах, внутрішньо переміщені сім’ї з дітьми, особи похилого віку та інші.


«Семенівська територіальна громада — це динамічне та прогресивне середовище, де заклади освіти активно впроваджують різноманітні проєкти, спрямовані на розвиток креативності, молодіжних думок та громади загалом», — наголосили представники громади під час презентації.


Вони розповіли про проєктну діяльність шкіл, а також про практику створення різноманітних маршрутів та навчальних курсів, таких як профорієнтаційний маршрут «Колесом в професію», національно-патріотичний маршрут «Колесом в історію», курс «Основи керування дронами», на якому учні вивчають основи аеродинаміки та навігації, аерофотозйомку та управління безпілотниками та інші ініціативи.
«Дуже цікаво було дізнатися про досвід роботи цієї громади з грантами. Сподобався їхній нестандартний підхід до роботи бібліотечних закладів, на базі яких організовано роботу з молоддю», — розповіла Вікторія Вершняк, заступниця міського голови Носівської громади з Чернігівської області.


Учасники відзначили комплексний підхід до організації соціальних та освітніх послуг у громаді, а також злагоджену командну роботу.


У Брусилівській громаді гості відвідали створений на базі бібліотеки дитячий простір та ознайомилися з діяльністю Центру надання соціальних послуг. Тут ведеться активна робота по залученню зовнішніх ресурсів та проєктів міжнародної технічної допомоги.


В Ушомирській громаді учасники побували в закладах соціальної та медичної сфери: «Ветеранському ХАБі» та інклюзивно-ресурсному центрі.


Про функціонування громади в умовах воєнного стану розповідала голова громади Людмила Мала:


«Ми не витрачаємо гроші на те, що можемо зробити самі. Старости організовують людей і на толоку, і на прибирання кладовищ, і на підтримку благоустрою. Наша громада сильно постраждала в перші дні повномасштабного вторгнення від обстрілів. Ми одразу прийняли місцеву цільову програму допомоги постраждалим мешканцям. Побиті вікна всієї громадою оперативно затягували плівкою, люди допомагали один одному, ніхто не стояв осторонь».
Голова Ушомирської громади поділилася з колегами досвідом гуртування жителів громади, а також залучення їх до подій та заходів: «Я захотіла і всі захотіли».


Дійсно, багато ідей та проєктів ініціює саме голова громади. Але при цьому жоден з мешканців, працівників або старост не залишається без уваги та відзначення зусиль.


Учасники відмітили синергію та взаємодію між всіма установами та закладами, старостами та мешканцями. Вікторія Вершняк з Носівської громади сказала:


«Я щиро вражена тим, як тут живуть люди саме громадою. Проблеми вирішуються спільно, ніхто не стоїть осторонь. Дуже багато практик для активізації мешканців: різноманітні конкурси “Краще обійстя”, тощо. Я їхала побачити Ветеранський ХАБ, щоб зрозуміти, як краще організувати цей простір в нашій громаді».


Про роботу «Ветеранського ХАБу», про основні напрями роботи та яку допомогу тут можуть отримати ветерани/ветеранки, військові та їхні родини розповіла координаторка Олександра Василенко:
«Наша робота — бути ланкою, що поєднує ветеранів з усіма службами або установами. Ветерани звертаються, якщо виникають проблеми з пенсійним фондом, соціальними службами, не отримують виплати, потрібна реабілітація або допомога. Якщо знаємо, що приїхав воїн, то йдемо до нього, щоб оформити допомогу і дізнатися потреби. Також працюємо з родинами захисників».


Ще однією практикою Ушомирської громади, яка зацікавила учасників, стали Сади Перемоги. Завдяки налагодженій системі забезпечення своїми продуктами в школах та садочках харчування дітей 1-4 класів та пільгових категорій є безкоштовним, а вартість обіду за рахунок батьків — 20 гривень.


Тут постійно підтримують своїх воїнів, які служать в лавах ЗСУ. Кожен старостат має графік посилок і дотримується його, більша частина це місцеві продукти, смаколики та закрутки, приготовані турботливими господинями. Також громада допомагає ЗСУ і необхідними обладнанням. Голова громади зазначила, що видатки з місцевого бюджету на підтримку захисників складають більше 60 мільйонів.


Своїм враженням від візиту поділилася голова Іванківської громади Київської області Тетяна Свириденко:


«На Житомирщині вразило те, що є люди, які працюють не за гроші, не за славу або грамоту. А тому, що це їхня земля, територія, їхня громада. Вразило те, що в Ушомирській громаді стільки порядку, чистоти і красоти. Кожен населений пункт має свою “родзинку”, має свою ідентичність. Тут ми побачили командну роботу. Все залежить від керівника: як він команду згуртує — так вона і буде працювати. З кожного візиту береш якесь зерно раціональне. І головне можна приїхати додому і сказати: “У людей вийшло і у нас вийде”».


Інша учасниця Оксана Кравченко, заступниця Узинського міського голови, зазначила:


«Візит сповнив відчуттям того, що наші громади є тією рушійною силою, яка допоможе нам вистояти, перемогти і далі розбудовувати нашу державу. Ми відвідали три громади, кожна колоритна, особлива по-своєму. Семенівська громада — це про уміння працювати командою, уміння організувати молодь, цікавий досвід оптимізації освітньої мережі. Цікавий досвід Брусилівської громади в контексті збереження історико-культурної спадщини, історії рідного краю, цікава система організації соціальних послуг. Ушомирська громада для мене особисто є прикладом того, як об’єднати різних людей, щоб вони працювали, як єдине ціле. Як можна досягати результатів, не чекаючи допомоги ззовні».

Вчора

Сторінки:
Нагору