ЛИП
Субота
20
12:06

​Закон про мобілізацію вступив у дію, але прогалини в ньому є і знаходять право на відстрочку

Після відвідин кількох житомирських лікарень та поліклінік, де працюють військово-лікарські комісії (ВЛК), не меншу цікавість викликала ситуація у роботі лікарсько-консультативних комісій (ЛКК) та комісій МСЕК.

Першим нашим співрозмовником став головний лікар та головний експерт Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради Олександр Донець. Олександр Андрійович зауважив, що у військовий час, а тим паче вже на третій рік війни, роботи у фахівців МСЕК відчутно додалося. Десятки справ військовослужбовців, які потрапили на лікування до Житомирського шпиталю, або ж проходять належну реабілітацію після поранень та процесу лікування, розглядають лікарі МСЕК щотижня.


«Якщо взяти показник кількості оглядів жителів Житомирщини, то тут зростання у 2 – 2,5 разів», - каже О.А.Донець. Далі наша розмова торкнулася нових реалій та норм, які виникли у зв’язку із початком дії нового закону про мобілізацію. Виявилося, що тривала і, начебто , ретельна робота законодавців над новими мобілізаційними правилами, не позбавила Закону, що вступив у дію 18 травня 2024 року, прогалин та можливості обходити критерії придатності до мобілізації. Виявилося, що люди досить швидко навчилися шукати легальних шляхів уникнення мобілізації.


«Як не дивно, але якраз мої колеги і фахівці фактично усіх тринадцяти МСЕК, що діють на території нашої області, зустрілися із тим, як дехто із наших співгромадян знаходить положення нового мобілізаційного закону, які дозволяють уникнути мобілізації, - продовжує свою розповідь Олександр Донець. – Звісно, люди самі по собі до такого аналітичного рівня знання нового закону навряд чи спромоглися. Але у роботу включилися багато юристів, адвокатів, які цілком професійно консультують своїх клієнтів і підказують, яким чином можна уникнути мобілізації. І тут виявляється, що догляд за літніми родичами, які мають першу або другу групу інвалідності, практично звільняє людину від обов’язкової мобілізації. Тому сьогодні у наших фахівців побільшало не лише відвідувачів із числа воїнів ЗСУ, які проходять відповідні обстеження після тривалих лікувань у шпиталях та лікарнях. Побільшало і пенсіонерів, які мають дуже поважний вік і, як правило, дуже кволе здоров’я. А, зрештою, у людини, яка має 75, 80 і більше років, проблеми зі здоров’ям завжди існують. Але раніше люди просто-напросто зверталися до лікарняних закладів, аби отримати певну допомогу. Сьогодні пенсіонери зайняли трохи іншу позицію і вимагають під час звернень до наших фахівців визначити групу інвалідності. Звісно ж, йдеться про першу чи другу групу інвалідності, яка передбачає необхідність здійснення догляду за пацієнтом. Зрозуміло, що усі медичні висновки, які ми готуємо, грунтуються на основі певних критеріїв законодавства. Але люди, які штовхають своїх літніх родичів на нелегкі та тривалі походи до наших комісій, також отримують певні юридичні консультації та поради стосовно того, як звертатися, як готувати відповідні історії хвороб та інші документальні підстави, якими керуються наші фахівці. Цікаво, що після звернення пенсіонера до наших комісій, яке завершується цілком обгрунтованим висновком про потребу опікунства, новоявлені опікуни кудись зникають. Але жодним законодавством контроль за тим як проходить догляд за літнім інвалідом, не передбачений.


Ось такі, здавалося б, досить несподівані новини з’явилися після вступу в дію нового закону про мобілізацію. При цьому ми опинилися у доволі складній ситуації, бо нами незадоволені органи влади, працівники ТЦК, які забезпечують мобілізаційні завдання. Але й ми іноді опиняємося у ситуації, коли наш пацієнт надає усі належні документи і підстав не встановлювати йому відповідну групу інвалідності ми не маємо. Скажімо, згідно нового закону про мобілізацію наявність навіть третьої групи інвалідності у дружини з низки патологій, дозволяє чоловікові уникнути мобілізації, чого у попередньому законі не було. Зауважую і наголошую на тому, що у нас працюють дуже авторитетні, висококваліфіковані фахівці, які мають незаперечний авторитет у всієї медичної спільноти Житомирщини і вони працюють суворо за нормативними вимогами. До речі, з цього приводу зазначу, що Постанова Кабміну України №501 від 3 травня поточного року внесла певні зміни в Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Уряду від 3 грудня 2009 р. № 1317. Однією з важливих змін стало затвердження переліку документів, які особа повинна подати до МСЕК під час встановлення інвалідності. Сьогодні до таких основних документів належать:


- паспорт громадянина України та витяг з реєстру територіальної громади (у разі пред’явлення паспорта громадянина України у формі пластикової картки (ID картки)


- довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків


- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.


Чоловіки віком від 18 до 60 років додатково подають військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобов’язаного) чи посвідчення про приписку до призовної дільниці або довідку територіального центру комплектування та соціальної підтримки про перебування на військовому обліку (за наявності).


Далі ми завітали до фахівців Житомирської міської МСЕК №1, яких очолює Людмила Цвігун. Вона також розповіла нам про відчутне зростання пацієнтів із числа пенсіонерів, яким далеко за 70, а ще більше тих, кому за 80. Те, що «бабулі опинилися у тренді уваги» своїх родичів призовного віку, Людмила Григорівна також не заперечує.Вона розповіла нам і про очікувану реформу МСЕК, яка зрештою має суттєво зменшити об’єми суто паперових процедур, що вимагають і забирають неймовірно багато часу і зусиль. Цифровізація на порядок вдосконалить роботу МСЕК, звівши до мінімуму деякі негативні уявлення, які поки що у людей залишаються на рівні давніх стереотипів про діяльність МСЕК.


Валерій Катерезюк, завідуючий відділу лікарсько-трудової експертизи, з яким ми мали розмову у приміщенні поліклініки №1 Корольовського району, також розповів про чітку тенденцію, яка намітилася у роботі його колег, що займаються експертизою тимчасової непрацездатності.«Ветеранський, пенсійний контингент домінує у середовищі наших відвідувачів, - каже Валерій Анатолійович, а тому нічого несподіваного у зверненнях пацієнтів немає».


А ось голова лікарсько-консультативної комісії Ольга Віталіївна Нестерчук наголосила на тому, що у травні 2024 року чітко помітною стала тенденція збільшення звернень пенсіонерів дуже похилого віку.Знову ж таки, вимога дуже знайома і має просте пояснення – родичі літніх людей хочуть чи прагнуть отримати пацієнта, який офіційно, згідно лікарських висновків, потребує постійного стороннього догляду. Звідси –пряма дорога до відстрочки від мобілізації. Але, за словами Ольги Віталіївни, попри відчутне зростання кількості відвідувачів, яким потрібен сторонній догляд, автоматичного і швидкого за процедурою вирішення питання щодо потреби «постійного стороннього догляду» не буває. Є низка вимог, є чітка процедура, яка іноді займає не тиждень і не два часу, а тому негайного отримання статусу особи, що потребує постійного стороннього догляду, як правило, не буває. Усі медичні висновки, окрім суто медичних параметрів, приймаються згідно процедур та механізмів чинного законодавства. І тут відхилень, пришвидшень, якоїсь терміновості бути не може.


У той час, коли готувався наш матеріал, роботу Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи перевіряла комісія Міністерства охорони здоров’я, яка не виявила суттєвих зауважень до роботи центру.


Сергій Форест

Вчора

Сторінки:
Нагору