ЛИС
Вівторок
30
20:36
Курс валют:
$ 26.75, € 31.26

​Дев’ятикласник з Житомира придумав для бабусі «сонячну кухню» та пропонує енергоощадливе освітлення фонтану на Польовій

Михайло Шубін - учень 9 класу Житомирського міського ліцею №1 та вихованець гуртка «Основи науково-дослідницької діяльності» міського центру науково-технічної творчості. Хлопець любить досліджувати та за три роки відвідування гуртка отримав вже чимало призових місць на всеукраїнських конкурсах.

Тема енергозбереження зацікавила Михайла, коли він перебував влітку у бабусі в селі. «У бабусі немає газового постачання. І я почав розмірковувати, як нагріти воду та їжу за допомогою сонячної енергії. Це і стало темою моєї першої роботи «Перспективи використання сонячних кухонь у Житомирській області». Робота неодноразово займала призові місця на всеукраїнських конкурсах, а торік взяла перше місце в обласному етапі на конкурсі МАН.


Коли промені сонця летять, їх можна направити таким чином, щоб всі вони відбивалися в одну точку, яку Михайло називає «точкою фокусу». Сюди ставиться посудина з водою чи їжею. Михайло каже, що перевірив ефективність кухонь різних форм: параболічної, коробкової та комбінованої. Кращою виявилася остання.


Дослідник також пропонує спосіб автономного енергоощадливого освітлення фонтану. Ідея у хлопця виникла під час реконструкції фонтану на Польовій. 14-річний дослідник критично розмірковує: світлодіодні фонарі, які надають гарний вигляд фонтану у вечірній час, використовують електроенергію від централізованого постачання. А це, на думку хлопця, є недоліком. На дні фонтану знаходиться зливна труба, через яку проходить велика кількість води. Хлопець пропонує свою ідею для підтримки однакового рівня води у фонтані, її надходження та відводу.


На дні фонтану треба встановити генератор, через який проходитиме вода. Вода розкручуватиме його лопасті, при цьому вироблятиметься електричний струм, який надходитиме в акумулятор.


У вечірній час енергія з акумулятора надходитиме до світлодіодних ламп, і фонтан матиме гарний вид. Важливо, що при цьому електроенергія з централізованого постачання не витрачатиметься.


Михайло підтвердив свою ідею кількома дослідами. Водопровідну трубу він помістив у генератор. За індикатор використав простий світлодіод. Під час протікання води світлодіод загорався, що свідчить про те, що вироблялася електроенергія. Інший дослід: до старої помпи від пральної машини прикріпив лопасть, а індикатором слугувала вже більша система світлодіодів. Під час пропускання води через світлодіоди, вони загорялися.


Свою ідею Михайло пропонує поєднати з фонтаном Герона, у якому підйом води відбувається без насосів. Якщо це зробити, переконаний дослідник, вийде незалежна функціональна система фонтанів з дуже добрим освітленням.


«При будівництві нових фонтанів ідея автономного освітлення, яку пропонує Михайло, може бути використана. Таке освітлення можливо забезпечити за рахунок використання енергії, що продукуватиметься від оберту води», - говорить Борис Пахолюк, директор КУ «Агенція розвитку» міської ради.


Рік тому Михайло створив ще один не менш цікавий проєкт - «Енергозберігаючі дитячі майданчики». Хлопця зацікавила ідея перетворення механічної енергії в електричну на реальних об’єктах. Такими об’єктами Михайло обрав дитячі майданчики, оскільки вони є гарним джерелом альтернативної енергетики. До того ж активність самих дітей можна використовувати з користю. Під основу каруселей Михайло пропонує закріпити магніти, а під них – кілька мотків мідних котушок. Під час катання на каруселі на основі електромагнітної індукції вироблятиметься електричний струм, який далі буде накопичуватися в акумуляторах. Його можна використовувати, наприклад, для освітлення вулиць.


Теж саме можна зробити з гойдалками. «Під сидіння гойдалки закріпити магніт, а в упор гойдалки – котушки. Під час гойдання теж вироблятиметься електричний струм на основі явища електромагнітної індукції. Для цього типу підійде маятниковий генератор, який розрахований працювати при коливальних рухах», - пояснює дослідник. Каже, якщо такий проєкт реалізувати, то можна виробляти електроенергію у великій кількості.


Найближчим часом Михайло візьметься за нове дослідження: хоче вивчити можливості переробки листя для отримання гумусу, який можна використовувати як добриво для рослин.

Вчора

Сторінки:
Нагору