ЛИС
Середа
25
04:46
Курс валют:
$ 26.75, € 31.26

​На Житомирщині презентували Національний проєкт зі збереження бортництва

У краю бортництва, на Житомирщині, завершилася науково-дослідницька експедиція в рамках Національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі». Проєкт охоплює три області та реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Команда проєкту на чолі з куратором, директором Вишгородського історико-культурного заповідника Владою Литовченко проводить наукові експедиції по осередкам бортництва Київської, Рівненської та Житомирської областей з метою знаходження нових осередків стародавнього ремесла, збирання інформації від носіїв, формування фото- і відеоархівів.

До житомирської експедиції долучився Президент України 2005-2010рр. Віктор Ющенко. «Це частина української культури і традицій, які роблять націю цільною. Тому варто донести до світу, що в Україні збереглися осередки цього прадавнього промислу. Дивитися на це як на хобі – це помилка і недооцінювання нашої історичної основи», - впевнений Президент.

Як зазначає Влада Литовченко, через пандемію усі активності проєкту були переведені в онлайн. Головним центральним елементом програми стане віртуальний музей бортництва, який складатиметься із «віртуальних філій» музеїв-партнерів Проєкту, в яких є експозиції бортей. Це Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогів), Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», Вишгородський історико-культурний заповідник, Житомирський обласний краєзнавчий музей, Рівненський обласний краєзнавчий музей, Сарненський історико-етнографічний музей, Олевський краєзнавчий музей і етнографічний музей «Українське село» (Києво-Святошинський район).

«На новоствореній веб-платформі можна буде потрапити до віртуального світу архаїчного бджолярства. Простір платформи буде наповнено віртуальними експозиціями та інтерактивною інформацією у вигляді оцифрованих експонатів, сферичних панорам, 3-D моделей бортей, а також інтерактивного іміджевого альбому, інтерактивного календаря, набору інтерактивних листівок, Qr-карток із доданою інформацією тощо. Весь матеріал, напрацьований цим проєктом, можна буде використовувати для створення номінаційного досьє щодо презентації бортництва у репрезентативних списках нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО», - розповіла Литовченко.


Проект активно підтримує Житомирська облдержадміністрація. Як нагадав Голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко, Житомирщину представлено в Національному переліку нематеріальної спадщини таким елементом як «бортництво».


«Всі наші сакральні та пам’ятні надбання спадку заслуговують на цікавість, дослідження та поширення серед широкого загалу. Для популяризації промислу нами розроблено туристичні маршрути Олевщиною, один з яких «Дикий мед або бортництво», - зазначив Бунечко.


Перший заступник голови ОДА Володимир Федоренко наголосив, що завдання влади – захистити і зберегти спадщину як базу національної та регіональної культури.

«На жаль, бортництво переживає важкі часи, кількість бортників поступово зменшується. Важко знайти матеріал для борті, відповідну деревину. Тому важливо зберегти, перейняти, зафіксувати стародавні традиції поколінь», - зазначив Федоренко.


Команда проєкту разом з Віктором Ющенком відвідала сім’ї бортників у Олевському районі, зокрема, господарство Миколи Ренкаса з с.Рудня-Перганська. Ренкас займається древнім промислом вже кілька десятиліть і має 30 бортей. Деякі з них розташовані на деревах. Гості мали змогу особисто піднятися до них за допомогою женні з лосиної шкіри і роздивитися бортні соти.


Другий бортник, у якого побували дослідники, - Анатолій Скумін із села Хочино Олевського району. Анатолій власноруч виробляє борті, їх у нього понад 50, розташованих на площі приблизно 50 га. Анатолій - спадковий бортник, ремеслом займається також і його 23-річний син Андрій.


Житомирські бортники занепокоєні тим, що бортне ремесло зникає, бо займатись ним складно, а лісовий мед важко продати дорожче, ніж вуликовий. Віктор Ющенко пообіцяв на найближчій зустрічі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем обговорити питання збереження та популяризації бортництва в Україні.


«Я матиму зустріч з прем’єром, підготую йому окрему доповідь по бортництву і чекатиму від нього конкретних кроків у цьому напрямку», - пообіцяв Президент.

Вчора

Сторінки:
Нагору